Natalya Reznik / „Looking for my father”


No4

Zawsze chciałam spotkać się z moim ojcem. Nie pamiętam jak wyglądał. Raczej próbuję „odszukać” go za pomocą fotografii, stworzyć wspomnienia, których nigdy nie miałam. Moja matka zawsze marzyła o mężczyźnie idealnym. Jej ideałami mężczyzn byli europejscy aktorzy (Belmondo, Delon, Mastroianni). Często powtarzała: „Zawsze lubiłam ten rodzaj mężczyzn”. Mojego ojca poznała w Soczi. To był „kurortowy” romans, który szybko zakończył się ślubem. Pewnego razu matka dowiedziała się, że ojciec ma inną rodzinę. Wkrótce wzięli rozwód. W jej albumach prawie nie było jego zdjęć – wszystkie zniszczyła. Jednak znalazłam kilka zdjęć z takiej foto-maszyny. Trudno zobaczyć jego twarz – zawsze nosił okulary. Jest tak przystojny jak młody Belmondo. Jedno z tych zdjęć zatrzymałam i noszę w portfelu.
Po co mi to zdjęcie? Chcę tylko wyobrażać sobie, że mój ojciec był równie uroczy jak Belmondo. Nawet jeśli to zdjęcie nigdy nie istniało, to powinnam stworzyć je w Photoshopie. Stworzyłam więc nowy album, gdzie twarze ulubionych aktorów mojej matki zastępują mojego ojca.


NATALYA REZNIK

Natalya Reznik, urodzona w Perm (Rosja). Uczestniczyła w wystawach w Rosji, Niemczech, USA, Serbii, Francji, Kazachstanie, etc. Publikowała prace w Conscientious, Le Journal de la Photographie, Feature Shoot, Urbanautica, Fraction Magazine etc. Jej foto-książka „Secrets” („Sekrety”) została zaprezentowana w Bradze podczas festiwalu Festival Encontros da Imagem oraz w Paryżu (Ping Pong Exhibition). Projekt „Looking for my father” znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Perm.

WYSTAWY:
Exposition de livre photo PING PONG: 30 YOUNG
PHOTOBOOKS VS. CLASSICS / w ramach festiwalu „Rencontres du 10e” / Paryż, Francja (2015);
Looking for my father / „Fotodepartament” Gallery / Petersburg, Rosja (2014);
Virtual acquaintances / „Na Solyanke” Gallery / Moskwa (jako część 8. Międzynarodowego miesiąca fotografii w Moskwie : Foto Biennale 2010).

Dodaj komentarz