Mary Hamill / „Object of Desire”


No4

Projekt „Obiekty pożądania” próbuje zbadać i przedstawić pewne aspekty męskiej seksualności, które wykraczają poza tradycyjną reprezentację kulturową w celu zakwestionowania ewolucji społeczeństwa i kultury w stosunku do natury seksualnej człowieka. Dla kobiety, matki, siostry i żony, życie i doświadczenia mężczyzn, ojców, braci, mężów i synów są w pewnym stopniu niepojęte. Dla kobiet, życie seksualne mężczyzn nadal zawiera się w słowach Freuda – „ciemny kontynent”, pełen tajemnic. Twierdzi się, że język, poprzez wykorzystanie metafory, rodzi się wokół naszej potrzeby uniknięcia bezpośredniego dialogu w odniesieniu do kwestii uznanych za społecznie nieakceptowane lub destrukcyjne. I tak, język jako taki staje się regulatorem kulturowo akceptowalnej ekspresji. Nieodłączny wstyd, który kultura dołącza do seksualności poprzez „usunięcie z języka w części lub w całości” (Phil Mollon: 27), w dalszym ciągu stanowi barierę dla komunikacji, a co za tym idzie dla zrozumienia. Powoduje to, że rozległe obszary naszego doświadczenia mogą istnieć jedynie jako metafora; zakodowana i zazwyczaj źle zrozumiana. Produkty zostały wybrane na podstawie przeglądu doniesień prasowych i forów internetowych.


MARY HAMILL

Jako artystka sztuk wizualnych badam wykorzystanie języka, poprzez metaforę, jako sposobu unikania kwestii uznanych za społecznie nieakceptowane i kulturowo destrukcyjne. W szczególności interesują mnie trudne tradycyjne przedstawienia seksualności jako obszaru ludzkiego doświadczenia, który można czcić, ale i którego można się obawiać; należy poszukiwać zamiast popadać w histerię, niezręczność, czy banał. Nagrody: Pierwsza nagroda, The Belfast Photo Fringe International Open Submission Exhibition 2015; Nominacja, The Honeycomb Creative Buzz Award 2014.

WYSTAWY:
Obiekty pożądania / Belfast Photo Fringe International Open Submission Exhibition, Belfast / Wielka Brytania (2015);
Lecznicza zmiana / The Millennium Court Art Centre Portadown / Wielka Brytania (2014);
Świadek naoczny / The Gallery / Newry City Library (2014);
Lotnisko w Dublinie / przy współudziale towarzystwa fotograficznego Newry w The Bath House Newry / Wielka Brytania (2014).

Dodaj komentarz