Brian J. Morrison / „Ripped Chiselled and Rock Hard”


No4

Prezentacja męskiego ciała odgrywa pierwsze skrzypce w ekstremalnie męskiej kulturystyce: ciała nie są oceniane z perspektywy tego, na co je stać, ale wyłącznie w oparciu o to jak wyglądają. Aby odnieść sukces, kulturyści łączą intensywny trening fizyczny z dbaniem o wygląd.
W 1980 roku, Joe Weider zajął się czymś, co opisuje jako „przekierowanie kulturowe” („cultural shift”) i zmienił tytuł swej najbardziej poczytnej publikacji z dziedziny kulturystyki – Muscle Builder (Budowanie Muskulatury) na Muscle and Fitness (Muskulatura i Fitness). Zabieg ten spowodował subtelną acz zauważalną zmianę w jej reklamie. Ekstremalną muskulaturę męskich ciał zaczęto przedstawiać jako obiekt, a przedmioty mechaniczne prezentowano jako ciała. Klasyczne wizualne symbole przedmiotowego pojmowania stały się wyraźniej widoczne; (wyizolowanie poszczególnych części ciała, dekapitacja i usunięcie tożsamości) wizualne tropy, które bardziej kojarzyły się z seksualizacją kobiecej formy. Obiekty w stanie aktywności fizycznej, „rozciąganie” lub „pompki” – mają zachęcać męskiego widza, by podziwiał siłę fizyczną, a nie tylko pożądał wyrzeźbionego ciała. Ideologia ta jest wzmocniona za pomocą innej, powszechnie stosowanej wizualnej konstrukcji hetero-męskości, w ramach której ciała osiągają nie tylko tożsamość, lecz także stają się własnością wielbicielki. Homoerotyczne podteksty związane z określonym heteroseksualnym widzem-mężczyzną patrzącym na mega umięśnione ciało męskie pozwalają zrozumieć sposób w jaki budowane są tego typu reklamy. Za pomocą ponownego fotografowania, ponownego druku, powiększania, cięcia i montażu, Morrison przedstawia wybraną liczbę zdjęć z reklam zawartych w publikacji Muscle and Fitness (1980 do 89), wyjmując je z ich oryginalnego kontekstu wizualnego. Wycięte ilustracje, zastosowane w projekcie „Ripped, Chiseled and Rock Hard” („Zarysowane, Wyrzeźbione i Twarde”) nie zostały zmanipulowane, odpowiadają tym zawartym w czasopiśmie.
Jedyną zmianą było powiększanie obrazu po wcześniejszym jego wyszparowaniu i wycięciu z tła.

BRIAN J. MORRISON
Działalność Briana J. Morrisona opiera się na zaangażowaniu w społeczną teorię hetero normatywnej męskości
i ma na celu zaoferowanie krytycznego wejrzenia w kwestię stosowanych hegemonicznych sił, które upowszechniają regresywne kody płci. Wykorzystując głównie odpowiednie, płciowo zakodowane obrazy reklamowe, Brian tworzy prace, które odnoszą się do działań, ruchów i rytuałów w obszarze skrajnej kulturystyki. Prace te stanowią próbę uruchomienia interakcji, która ponownie zbadałaby relację z wizualnym światem komercyjnym.
W ciągu ostatnich dwóch lat, artysta przyglądał się dyskusji wokół obrazów produkowanych przez imperium wydawnicze Joe Weidera (należącego do światowej czołówki wydawcy czasopism z zakresu fitnesu) oraz spuścizny jaką stworzył w tej silnie uwarunkowanej płcią dziedzinie społeczeństwa. Zaowocowało to produkcją płaskich obiektów o charakterze rzeźbiarskim.

WYSTAWY:
Studio Capri, at Syson Gallery / Nottingham / Wielka Brytania (2015);
Nie ma róży bez kolców!!! / Supercollider, Blackpool, Wielka Brytania (2014);
Ripped, Chiseled Rock Hard / The Belfast Photography Festival / Wielka Brytania (2013);
Wyjątkowy / The Naughton Gallery Queens, Belfast, Wielka Brytania (2014).