Borut Krajnc / „Politics”


Stara Galeria ZPAF

W 2012 roku w Słowenii odbyły się wybory na Prezydenta Republiki. Borut Pahor, były przewodniczący Parlamentu i były premier postanowił wygrać te wybory. Poprowadził swoją kampanię wyborczą pod hasłem „Razem – Zachęcając się wzajemnie”. Przyłączył się do producentów i wytwórców zarówno w fabrykach jak i na polach, wykonując różne zawody. Prasa została zaproszona do komentowania kampanii. Przy okazji wykonano zdjęcia.

Seria 12 zdjęć zatytułowanych „Polityka” (2012-2014) tworzy metaforę aktualnego politycznego „ducha czasu”, który nie stawia granic populizmowi. Pokazuje cienką linię pomiędzy reklamą a propagandą, co jest szczególnie widoczne w politycznie motywowanych obrazach i kampaniach medialnych. Seria stawia nam wiele pytań: Jakie są zadania i obawy polityków i polityki? Co motywuje polityków? Jaka jest główną rola i co jest istotą działania polityków? Jaką rolę odgrywają media komentujące działalność polityków? W co wierzą wyborcy, kto może ich przekonać? Jaki jest związek pomiędzy formą i treścią polityki, co jest ważniejsze? Co znaczy być mężem stanu w dzisiejszych czasach? Kandydat Borut Pahor wygrał wybory w roku 2012 i obecnie jest prezydentem Słowenii.

BORUT KRAJNC
Fotograf dokumentalista, fotoreporter pracujący dla słoweńskich czasopism Tribuna, Demokracija, a od 1991 roku dla tygodnika Mladina. W swojej pracy od początku lat 90-tych, uwiecznia zmiany społeczne i polityczne, rozwój społeczeństwa słoweńskiego, także wojny w Słowenii i Chorwacji, wprowadzenie w Słowenii nowego systemu gospodarczego i społecznego, przystąpienie Słowenii do Unii Europejskiej i przyjęcia Euro.

Miał wiele wystaw. Jest autorem zdjęć w książkach Route 66 i Restart. W 2009 roku otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Ludzie / Opowiadania w konkursie fotografii prasowej Słowenia Press Photo. Jego cykl fotografii „Pustka” („Praznine”) został przedstawiony w British Journal of Photography (styczeń 2011).

Najnowszy cykl fotografii zatytułowany „Polityka” („Politika”) (2014), prezentuje kandydata na prezydenta i przyszłego prezydenta Republiki Słowenii – Boruta Pahora, wykonującego różne czynności w czasie kampanii wyborczej. Seria została opublikowana jako wieczny kalendarz / fotoksiążka pt. Polityka (Politics).

WYSTAWY:

Polityka / Galerija Opservatorijum, Belgrad, Serbia (2015);
Pustka / Cankarjev dom, Ljubljana, Słowenia (2008);
Droga 66 / Photon Gallery, Ljubljana, Słowenia (2006).

Dodaj komentarz