Arni Gudmundson & Cristian Rieloff / „Ten Moralistic Anecdotes”, „Big Thinkers”, „Plastic Posers and Brunsttid/ Mating Season”


No4

Artyści rozpoczęli współpracę w 2007 roku na wystawie typu site-specific w Bolonii, we Włoszech. Zaprezentowali serię dziesięciu zdjęć zatytułowaną: „Dziesięć małych moralizatorskich anegdot” („Ten Small Moralistic Anecdotes”), opartą na Dekalogu. Podczas realizacji tego projektu, zainteresowali się męskością, ponieważ mieli problem nie tylko z medialnym przedstawieniem męskości, ale również z tym, co zostało im powiedziane na jej temat przez najbliższe otoczenie i historyczną moralność. Czuli się także w obowiązku zająć się tak zwaną „złą męskością” – lub błędnymi domysłami czym właściwie jest męskość. Projekt ten przekształcił się w poważną osobistą relację z chaosu jaki testosteron może spowodować w naszym społeczeństwie. Prezentowane prace składały się z rzeźby, fotografii i wideo (na DVD). Trzy lata po tej wstępnej eksploracji, przygotowali i przedstawili show o nazwie „Martwa natura: portret męskości” („Stilleben: a Portrait of Masculinity”) w centrum kulturalnym Konstepidemin w Göteborgu w Szwecji, oraz w Galerii ID: I w Sztokholmie i Galerii 69 w Oslo w Norwegii. Wykorzystując głównie prace fotograficzne i wideo, wystawa wciąż koncentrowała się na tym, co artyści postrzegali jako błędną męskość, ale nadal męskość bardzo rozpoznawalną w nas samych. Jako dwaj biali mężczyźni w średnim wieku, doszli do takiego punktu w swoim życiu, że stali się przedstawicielami najbardziej dominującego paradygmatu na świecie. Ten fakt ich przeraża, mimo, iż jest to potencjalnie wygodne, jeśli zdecydują się go wykorzystać. Ostatecznie cały pogląd, że czyjaś pozycja w społeczeństwie zależy od płci, wieku, czy pochodzenia etnicznego rodzi dyskomfort. I tak, w ramach dyskomfortu, artyści zawsze traktują siebie jako podmioty własnej pracy.


CRISTIAN RIELOFF

Urodzony w Chile. Studiował malarstwo w Królewskiej Akademii w Szwecji. Aktywny na scenie artystycznej od wczesnych lat 90-tych. Comp I Box, Konstakuten, współzałożyciel Galerii IdI, uczestnik wielu innych projektów.


ARNI GUDMUNDSSON

Urodzony w Holandii z pochodzenia Islandczyk. Absolwent AKI (Akademii Sztuki i Przemysłu) oraz Królewskiej Akademii w Szwecji. Działa na scenie artystycznej. Tworzył Konstakuten i Idi Galleri. Współzałożyciel prowadzonych przez artystów targów sztuki Supermarked.


WYSTAWY:

10 år jubileum utställning / Galleri 69 / Oslo, Norwegia (2015);
Sculptures and drawings (Rzeźby i rysunki) / CEAC / Xiamen, Chiny (2013);
Perşembe Pazarı Projects / Caravansarai, / Stambuł, Turcja (2013).

Dodaj komentarz