O FESTIWALU

FESTIWAL FOTOGRAFII WARSAW PHOTO DAYS POWSTAŁ W 2013 ROKU Z INICJATYWY POMYSŁODAWCY I ORGANIZATORA – OKRĘGU WARSZAWSKIEGO ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW (OW ZPAF). WYDARZENIE ZAPLANOWANE ZOSTAŁO JAKO PREZENTACJA PROBLEMOWYCH WYSTAW FOTOGRAFICZNYCH I WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH. KAŻDA EDYCJA MA TYTUŁ, KTÓRY PROBLEMATYZUJE I SPINA TEMATYCZNIE PREZENTOWANE PRZEZ TWÓRCÓW I KURATORÓW PROJEKTY. FESTIWAL JEST ZAPLANOWANY JAKO MIEJSCE SPOTKAŃ I PREZENTACJI RÓŻNORODNYCH FORM FOTOGRAFII, ZARÓWNO Z PERSPEKTYWY HISTORYCZNEJ, JAK I DZIAŁAŃ WSPÓŁCZESNYCH.

EDYCJA 2013
Pierwsza edycja odbyła się w październiku 2013 roku. W Programie Głównym zaprezentowane zostały trzy wystawy zbiorowe: „Kobiece metamorfozy międzywojnia” (kuratorka Magdalena Durda-Dmitruk), „Foto Obiekt” (kuratorzy Leszek Golec, Jagna Olejnikowska) oraz „Księżniczki” (kuratorka Katarzyna Majak, konsultantka d.s. merytorycznych: Agnieszka Żechowska).

Obok wystaw głównych odbyły się wystawy sześciu najlepszych projektów zgłoszonych do Programu Open – tematem konkursu były szeroko rozumiane „Zderzenia”, zorganizowany został kuratorski wybór i przegląd najciekawszych fotokastów ostatnich lat, odbyły się warsztaty fotograficzne, spotkania autorskie, panele dyskusyjne i wiele innych. Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu było sympozjum performatywne.
Więcej o edycji: zakładka Archiwum (2013)

EDYCJA 2014
Druga edycja WARSAW PHOTO DAYS odbyła się w październiku 2014 roku. Tematem była szeroko rozumiana IDENTYFIKACJA. Zorganizowane zostały trzy zbiorowe wystawy główne: „Rozpoznanie” (kuratorki: Joanna Kinowska i Dominika Kucner), „Sygnatura” (kuratorka: Katarzyna Majak), „Miejsca naznaczone” (kurator: Andrzej Zygmuntowicz). Zorganizowana została wystawa „Skrywana rzeczywistość” – autorstwa Michała Adamskiego, zwycięzcy konkursu w formule pierwszej edycji SLIDELUCK WARSAW.

Odbyły się liczne spotkania autorskie, pokaz prac 20 finalistów SLIDELUCK WARSAW.
Odbyły się pokazy filmów, spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wykłady i inne.
Więcej o edycji: zakładka Archiwum (2014)

EDYCJA 2015
Trzecia edycja festiwalu odbędzie się w listopadzie 2015 roku. Tematem jest TESTOSTERON. W ramach Programu Głównego w warszawskich galeriach zaprezentowanych zostanie trzynaście projektów indywidualnych wyłonionych w drodze konkursu skierowanego do artystów sztuk wizualnych. Oczekiwaliśmy na tematyczne realizacje fotograficzne i formy multimedialne z użyciem fotografii i/lub video analizujące wizualnie i problematyzujące temat męskości. Szeroko rozumiany testosteron – użyty w temacie konkursu jako skrót myślowy – utożsamiany jest z siłą życiową gatunku ludzkiego, nadającą tempo życiu mężczyzn i kobiet, podlegającą nieustannym korektom cywilizacyjnym i społecznym, tak w sferze fizycznej jak i psychicznej, redefiniowaną przez kolejne pokolenia i uzewnętrznianą na różne sposoby. Realizacje konkursowe przybliżyć nam miały sposoby fotograficznego obrazowania współczesnych archetypów męskości, jej atrybutów, mocnych punktów i zagrożeń.

Spośród nadesłanych ponad 400 zgłoszeń jury (Michaela Bosáková, Katarzyna Majak, Jolanta Rycerska, Andrzej Zygmuntowicz) wybrało trzynaście najciekawszych projektów, które zostaną zaprezentowane podczas trwania festiwalu.

AUTORZY ZAPREZENTOWANYCH PROJEKTÓW:
Szabolcs Barakonyi (Węgry)
Boris Eldagsen (Niemcy)
Arni Gudmundson & Cristian Rieloff (Islandia & Chile)
Mary Hamill (Irlandia)
Borut Krajnc (Słowenia)
Jorge Lopez Munoz (Hiszpania)
Brian J. Morrison (Irlandia)
Igor Pisuk (Polska)
Magda Rakita (Polska)
Natalia Reznik (Rosja)
Maks Skrzeczkowski (Polska)
Alice Soderlund (Szwecja)
Fergus Thomas (Anglia)

Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony w trakcie inauguracji festiwalu 20 listopada 2015 roku.
Obok wystaw głównych odbędą się wystawy towarzyszące, spotkania autorskie, prezentacja albumu, konkurs na zakup pracy do kolekcji.
Szczegółowy program wydarzenia: zakładka Kalendarium.

Dyrektor Festiwalu: Jolanta Rycerska / 600 389 091
Dyrektor Artystyczny: Katarzyna Majak / 605 053 388
Konsultacja merytoryczna i programowa: Andrzej Zygmuntowicz
Promocja i Koordynacja: Urszula Kaczorowska
Identyfikacja wizualna edycji 2015: Barbara & Dobrawa Borkała

O ORGANIZATORZE
Okręg Warszawski ZPAF jest jednostką strukturalną istniejącego od 1947 r. Związku Polskich Artystów Fotografików – stowarzyszenia twórczego zrzeszającego najznakomitszych fotografików polskich. Od momentu powstania głównym celem działalności ZPAF jest promocja fotografii polskiej w kraju i zagranicą, reprezentacja środowiska twórców oraz szeroko rozumiana edukacja fotograficzna. Z tego względu organizacja prowadzi galerie fotograficzne – dwie w Warszawie (Stara Galeria oraz Galeria Obok) i kilka w okręgach terenowych, prowadzi trzyletnie Studium Fotografii ZPAF, zajmuje się ochroną praw autorskich i reprezentacją interesu twórców (jako Organizacja Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi), czy organizowaniem i wspieraniem rynku obrotu fotografią (Agencja ZPAF, sprzedaż fotografii).

Więcej o ZPAF: www.zpaf.pl

Dodaj komentarz